Wady i zalety spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

  • by

Własna firma- otwiera szereg nowych możliwości, pozwala na rozwój i otwiera szansę na karierę za granicą. Trzeba jednak przyznać, że założenie takiego podmiotu może nie być proste. W obcym kraju przepisy prawa mogą być zupełnie inne, odmienne od tych, które być może znamy z naszych, polskich warunków. Na początku może być dość ciężko nam się w tym zorientować. Mimo tego, możliwość prowadzenia takiego podmiotu jak spółka w Hiszpanii  nadal jest atrakcyjna, najczęściej dla tych osób, które już ten kraj znają, pracowali już tutaj kilka lat, mają obeznanie w rynku, konkurencji i w branży, w której się poruszają. W jaki sposób może wyglądać  działalność sportowa w Hiszpanii i czy warto jest ją prowadzić w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Szybki start w biznesie, czyli spółka w 6 tygodni

Zdecydowanie najszybciej można zarejestrować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w wariancie dla nowego przedsiębiorstwa. Rzeczywiście, kwestie formalne zostały tutaj mocno ograniczone, jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wszystkie aspekty związane z rejestracją- taka spółka w Hiszpanii może zacząć swoje funkcjonowanie w praktyce po około 6 tygodniach czasu. Dla jednego przedsiębiorcy będzie to dość krótki czas- dla innego nie będzie to aż taką zaletą.

Biorąc pod uwagę czas rejestracji podmiotu, na pewno trzeba wspomnieć o tym, że rejestracja spółki- chociaż jest to tak popularna forma prawna w Hiszpanii- wiąże się z większą ilością formalności od zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej. Zawsze jednak można już na starcie zgłosić się do biura księgowego, które doradza także w kwestiach biznesowych, aby wszystko mogło pójść szybko i sprawnie. To dobre rozwiązanie w sytuacji, kiedy mocno zależy nam na czasie.

Ile to tak naprawdę kosztuje?

To jedno z kluczowych pytań- pytanie o koszty związane z całym procesem rejestracji podmiotu. Działalność sportowa w Hiszpanii może być bowiem prowadzona w różny sposób, a warto podkreślić, że założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest tutaj darmowe. I faktycznie, w praktyce okazuje się, że założenie spółki w Hiszpanii jest wariantem znacznie droższym. Wszystko to wynika z faktu, że w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością konieczna jest wpłata kapitału spółki na start. Wpłaty tej dokonują wspólnicy spółki, a minimalny kapitał startowy zaczyna się od 3000 Euro.

Kwota kapitału startowego zostaje podzielona pomiędzy wspólników. Warto jednak wiedzieć o tym, że ci wspólnicy mogą, ale wcale nie muszą się pojawić. Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w Hiszpanii może założyć jedna osoba. Być może też z tego względu bardzo często stwierdza się, że faktycznie ten rodzaj spółki jest dość elastycznym rozwiązaniem dla przedsiębiorców i pozwala na wiele. Sprawdzi się zarówno w przypadku mniejszych jak i większych firm. Konsekwencją samodzielnego zakładania spółki jest oczywiście to, że trzeba będzie wziąć na siebie pełną kwotę koniecznej kwoty kapitału na start do wpłaty.