Uprawianie sportu a dieta – kilka najważniejszych zasad

  • by

Jesteś osobą aktywną albo uprawiasz sport? W takim razie powinieneś zadbać o odpowiedni jadłospis. Tylko dzięki temu zyskasz możliwość poprawiania swoich wyników oraz zmniejszysz prawdopodobieństwo kontuzji. Związek między uprawianiem sportu a dietą jest bardzo duży – to od produktów, które spożywasz, zależy Twoja efektywność. Sprawdź zatem, na czym powinna opierać się dieta dla aktywnych!

Uprawianie sportu a dieta – podstawą odpowiednie zapotrzebowanie energetyczne

Kluczem do sukcesu w każdej diecie, nie tylko tej dla osób aktywnych czy sportowców, jest dopasowanie zapotrzebowania energetycznego do potrzeb organizmu oraz celów, jakie chce się osiągnąć. W sytuacji, gdy ćwiczyć rekreacyjnie, od czasu do czasu, nie powinieneś drastycznie zmieniać liczby przyjmowanych kalorii. W takim przypadku wystarczy przyjmować ich tyle, by była równa energii niezbędnej dla osoby aktywnej.

A jak powinno wyglądać zapotrzebowanie energetyczne w kontekście uprawiania sportu a diety? Tutaj sytuacja wygląda nieco inaczej – sportowcy podczas treningów wykorzystują większe zasoby energii, dlatego powinni przyjmować nieco więcej kalorii. Oczywiście określenie tego, ile powinno ich być, jest możliwe wyłącznie po przeprowadzeniu dokładnych badań masy oraz składu ciała, a także określeniu celów, jakie chcesz osiągnąć. Aby Twoja dieta dla sportowców była prawidłowa, powinieneś zgłosić się do dietetyka.

Sport a odżywianie – jakie składniki warto dostarczać organizmowi?

Co stanowi najważniejszy składnik diety dla aktywnych? Oczywiście węglowodany! To właśnie one pełnią rolę źródła energii, dostarczając mięśniom oraz tkankom duże ilości glukozy. Pamiętaj również o tym, by nie rezygnować z tłuszczów – wybieraj jednak te nienasycone, które znajdziesz np. w orzechach czy różnego rodzaju nasionach roślin. Stawiaj też na białko, które stanowi budulec kości oraz tkanek.

Uprawianie sportu a dieta to temat bardzo szeroki. Jedną z jego najważniejszych kwestii jest selekcja spożywanych produktów. Jeżeli chcesz osiągać dobre wyniki, zrezygnuj całkowicie z alkoholu, fast-foodów oraz żywności wielokrotnie przetworzonej. To źródła niepożądanego tłuszczu, cukru oraz konserwantów, które nie będą stanowiły wsparcia dla Twojego organizmu!

O czym jeszcze warto pamiętać w diecie dla aktywnych?

Przede wszystkim o regularnym spożywaniu posiłków – najlepiej, jeżeli będzie ich 5 dziennie. Dzięki temu nie tylko zyskasz odpowiedni poziom energii, ale również nie uświadczysz uczucia głodu, które mogłoby zniweczyć Twoje starania na treningach czy podczas zawodów. Pamiętaj też, by jeść niewielkie porcje, ponieważ przejadanie się nie jest korzystne dla układu trawiennego.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości i chcesz, aby Twoja dieta dla sportowców była odpowiednia, skonsultuj się z dietetykiem. Dopasuje on jadłospis w pełni indywidualnie do Twoich potrzeb, co umożliwi Ci osiąganie wyznaczonych celów – również tych najbardziej ambitnych, które zrealizujesz w krótkim czasie.