Spółka w Hiszpanii- jak wygląda proces jej rejestracji?

W Hiszpanii rejestracja spółki dokonywana jest przez przyszłych przedsiębiorców dość często. Jest to rozpowszechniona forma biznesu, a rejestracja spółki może stanowić alternatywę dla rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej. Najczęściej, przyszli właściciele biznesów analizują już na starcie wszystkie możliwości tak, aby wybrać formę prawną, która będzie dla nich najlepsza, chociażby ze względów podatkowych. Prowadzenie klubu fitness w Hiszpanii może się więc odbywać na różnych zasadach, odrobinę inaczej wyglądają także kwestie księgowe spółki i samozatrudnienia.

Jaki rodzaj spółki wybrać?

Założenie spółki w Hiszpanii może oznaczać lokację spółki akcyjnej, komandytowej oraz z ograniczoną odpowiedzialnością (także w wersji dla nowych przedsiębiorstw). Możliwe jest też otwarcie oddziału.

 

– W przypadku chęci założenia spółki dużej, dla sporej ilości akcjonariuszy oraz z pokaźnym kapitałem zakładowym- najlepszym i najczęściej praktykowanym rozwiązaniem jest spółka akcyjna. Na dzień dzisiejszy minimalna wysokość kapitału zakładowego to 60.000,00 euro, a w momencie rejestracji wszystkie akcje muszą zostać objęte i opłacone przynajmniej w jednej czwartej. Do spółki można przystąpić zarówno z wkładem pieniężnym jak i niepieniężnym. Ten drugi musi jednak zostać skontrolowany przez biegłego.

 

– Bardzo elastyczną formą spółki jest wariant z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest to jedna z najczęściej wybieranych opcji, gdyż taka spółka to dobre rozwiązanie zarówno dla mniejszych, dopiero startujących firm, średnich, ale i większych przedsiębiorstw- cechuje ją dość duża elastyczność. Odpowiedzialność uczestników spółki dotyczy tylko i wyłącznie wniesionego w nią wkładu, a minimalna wartość kapitału początkowego to 3000 euro. Kwota ta może zostać przedłożona w formie pieniężnej lub niepieniężnej (nie ma tutaj badania biegłego, ale konieczne jest wzięcie odpowiedzialności za wycenę posiadanych dóbr).

 

– Ostatnią możliwość stanowi założenie oddziału spółki w Hiszpanii. W takim przypadku nie ma konieczności wnoszenia wartości kapitału początkowego, gdyż pod uwagę jest brany kapitał, jaki posiada główna firma.

Co jeszcze warto wiedzieć od strony formalnej?

Tak naprawdę, w przypadku każdej z tych spółek proces jej rejestracji w hiszpańskim urzędzie jest dokładnie taki sam. Już na starcie warto się zastanowić nad tym, jaka będzie nazwa nowej firmy. Jeszcze zanim udamy się do notariusza po to, aby dokonać rejestracji i potwierdzić statut nowego przedsiębiorstwa, konieczne jest uzyskanie certyfikatu z Centralnego Rejestru Gospodarczego odnośnie tego, czy wybrana przez nas nazwa jest wolna i możliwa do użycia. Najprawdopodobniej, do wszelkich operacji urzędowych konieczne będzie wyrobienie Numeru Identyfikacji Podatkowej Cudzoziemca lub też dla spółki zależnej.

 

Jednym z najważniejszych dokumentów jest akt założycielski spółki. Muszą się w nim znaleźć dane udziałowców, opis wkładów poszczególnych wspólników i ilość udziałów w ramach spółki, umowa spółki, wskazanie początkowej metody zarządu oraz dane osób zarządzających podmiotem.

 

Dowiedz się więcej na: https://accountingservicesinspain.com/