siatkówka

Odszkodowania za kontuzje w sporcie

Trenując daną dyscyplinę trzeba mieć taką świadomość, że może nam się przydarzyć kontuzja. Nawet doświadczeni sportowcy, którzy trenują od lat pod okiem wykwalifikowanych trenerów czasem ulegają takim kontuzjom- zdarzają się więc one zarówno tym bardziej jak i mniej doświadczonym osobom, bez względu na jakiekolwiek reguły. Dla niektórych kontuzja w sporcie to jedynie chwilowy przestój od regularnych treningów. Dla innych- ogromna przeszkoda w robieniu tego, co się naprawdę lubi. Jednym z ważnych pytań, jakie wiąże się z takimi kontuzjami jest to, czy możesz starać się o odszkodowanie właśnie z tytułu doznania takiego uszczerbku na zdrowiu.

Kiedy możemy wnioskować o przyznanie nam odszkodowania?

Podstawą jest tutaj tak naprawdę posiadanie stosownego ubezpieczenia. Najlepiej, aby taka osoba, która uprawia sport regularnie miała świadomość tego, że taka polisa faktycznie jest jej potrzebna i że w pewien sposób stanowi właściwe zabezpieczenie na przyszłość. Jest to dobrowolne ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków, a kontuzja podczas uprawiania sportu jest właśnie takim wypadkiem. Jeśli takiego ubezpieczenia nie posiadamy- nie uzyskamy odszkodowania. Warto też wiedzieć o tym, że jeśli dla kogoś sport jest pracą, a więc jeśli jest zawodowym biegaczem czy piłkarzem, według obowiązującej ustawy o sporcie- takie ubezpieczenie jest obowiązkowe. Przysługuje ono zawodnikowi uczestniczącemu we współzawodnictwie organizowanym przez Polski Związek Sportowy, a także zawodnikom kadry narodowej. W takim przypadku obowiązkowo zawarcie umowy ubezpieczenia jest nakładane na dany klub sportowy. Jak więc widać, takie ubezpieczenia muszą mieć sens, skoro są tak często praktykowane. Jeśli więc często trenujemy- nawet robiąc to amatorsko- powinniśmy rozważyć wykupienie takiej właśnie polisy.

Co obejmuje takie ubezpieczenie w praktyce?

Tutaj trzeba się po prostu bezpośrednio odnieść do definicji nieszczęśliwego wypadku. Zazwyczaj określa się go jako zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, co w konsekwencji powoduje u poszkodowanego uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia lub nawet śmierć. Dlatego też tak naprawdę większość kontuzji się do takiej definicji kwalifikuje. O odszkodowanie możemy się starać kiedy złamiemy rękę lub nogę, zwichniemy kostkę, wybijemy sobie palec lub coś sobie naciągniemy. Oprócz typowego, jednorazowego odszkodowania w formie wypłaty określonej sumy pieniędzy, poszkodowany może też liczyć na zwrot kosztów za rehabilitację, a także za ewentualny pobyt w szpitalu. Jednakże, każda polisa jest inna i najlepiej już na etapie jej wykupywania dokładnie sprawdzić, za co płacimy, a więc od czego tak naprawdę ona nas chroni. Kiedy już dojdzie do wypadku- musimy też zapoznać się ze szczegółową procedurą wnioskowania o przyznanie odszkodowania. W przypadku każdego ubezpieczyciela może być odrobinę inaczej. Im szybciej zorientujemy się w swoich prawach, tym sprawniej pójdzie nam dochodzenie swoich racji. A zdarza się, że to odszkodowanie staje się dla nas naprawdę istotne, zwłaszcza jeśli kontuzja dodatkowo powoduje, że nie możemy normalnie funkcjonować, ani tez świadczyć pracy zarobkowej.

Potrzebujesz pomocy ze swoim odszkodowaniem? Odwiedź stronę: http://armedlaw.pl/