Czy praca w charakterze trenera personalnego jest dla każdego?

  • by

Trener personalny- to bardzo modny zawód, który cieszy się dość dużym zainteresowaniem. A jednak, nie każdy wie, w jaki sposób można nabyć określoną wiedzę i umiejętności do tego, aby móc podjąć się pracy w charakterze takiego właśnie specjalisty. Czas więc wziąć pod lupę ten zawód i sprawdzić, jak zostać trenerem personalnym w praktyce.

Czy osoba, która chce być trenerem personalnym musi mieć jakieś uprawnienia?

Jest to pierwsze, najbardziej podstawowe pytanie- czy dostęp do tego zawodu jest w jakiś sposób regulowany prawnie. Otóż, w naszym kraju nie jest i większości innych państw również zazwyczaj nie jest. Oznacza to, że nie musimy zdobywać żadnych uprawnień, chociaż niektóre ośrodki szkoleniowe nie do końca uczciwie reklamują się tym, że takie „konieczne” uprawnienia nadają swoim kursantom. Żeby jednak pracować w takim zawodzie, dobrze jest mieć odpowiednie kwalifikacje, a te faktycznie można zdobyć poprzez odbycie konkretnego kursu. Jednakże jego wybór zależy od nas samych. Ważne, aby mógł on nas wyposażyć w jak najwięcej umiejętności praktycznych, a więc po jego ukończeniu teoretycznie powinniśmy być przygotowani do wykonywania tego zawodu w praktyce.

Trenerami personalnymi bardzo często zostają także osoby, które niejako zaczynają od praktyki- a więc na przykład trenowały jakąś dyscyplinę sportową w przeszłości, a obecnie chcą pomóc w treningach innym sportowcom. Ich doświadczenie stanowi wówczas olbrzymią wartość dodaną i wiedzę, której nie da zdobyć się tylko i wyłącznie poprzez kursy teoretyczne. Tutaj pojawia się jeszcze jedna kwestia- zainteresowania dyscypliną, w której trenuje się dane osoby. Z pewnością jest znacznie łatwiej w momencie, kiedy faktycznie dana dyscyplina stanowi naszą życiową pasję.

Ukierunkowując swoje kwalifikacje i zdobywając coraz to nową wiedzę zawsze bierzmy także pod uwagę zapotrzebowanie, jakie występuje na rynku wśród naszych potencjalnych klientów. Jeśli będziemy szkolić się w dyscyplinach modnych i popularnych- za pewne w przyszłości będziemy mogli liczyć na więcej klientów, a co za tym idzie, zawód trenera personalnego spokojnie będzie mógł być naszym jedynym źródłem utrzymania.

Świadome kształtowanie kariery zawodowej

Po każdym odbytym kursie powinniśmy sami, szczerze zapytać siebie, jakie nowe umiejętności nabyliśmy. Czy umiemy lepiej planować treningi, czy potrafimy skuteczniej prowadzić naszych podopiecznych do celu? Zazwyczaj ścieżka rozwoju zawodowego składa się z więcej niż jednego kursu, zawsze warto więc podchodzić krytycznie do posiadanej wiedzy i na bieżąco uzupełniać swoją wiedzę tam, gdzie widzimy ewentualne braki. Pamiętajmy, że kursy tego typu powinny nie tylko skupiać się na technicznych aspektach wykonywanych ćwiczeń, bo w praktyce praca trenera personalnego nie sprowadza się tylko i wyłącznie do tego aspektu. Przekazywana wiedza powinna być znacznie szersza i powinna wyposażać kursanta w umiejętności praktyczne.