Zaczynamy trening na siłowni

  • by

Rozpoczęcie regularnych treningów na siłowni znajduje się na liście wielu osób, które spisują swoje noworoczne postanowienia. Z tego też względu początkowe miesiące roku zazwyczaj są tymi najbardziej obleganymi w takich miejscach, a następnie im bliżej lata tym coraz mocniej uszczupla się ilość osób trenujących. Pojawia się więc pytanie, jak ćwiczyć na siłowni, aby czerpać z tego przyjemność i zbyt szybko się nie zniechęcić? Czasem warto uświadomić sobie, że taka aktywność fizyczna tak naprawdę nie jest dla każdego.

Warto zaczynać stopniowo i łagodnie

Najlepiej rozpocząć od wybrania odpowiedniego stroju, w którym będzie nam wygodnie ćwiczyć. Jeśli jeszcze do tej pory nie chodziliśmy nigdy na siłownię i nie wiemy do końca, czy taka forma treningu będzie dla nas odpowiednia- nie wykupujmy od razu karnetu na długi okres czasu. Możemy nawet zacząć od wejść jednorazowych, które pozwolą nam rozeznać się w sytuacji i przetestować kilka różnych siłowni niedaleko naszego miejsca zamieszkania.

Udając się na siłownię postarajmy się najpierw dokładnie zapoznać z techniką treningu na dostępnych tam urządzeniach. Zły sposób wykonywania ćwiczeń sprawia, że są one mniej efektywne, a co za tym idzie- szybko możemy się do nich zniechęcić. Warto też próbować ćwiczeń na różnych urządzeniach, gdyż dzięki temu poznajemy swoje mocne i słabe strony, a także swoje preferencje. Postarajmy się, aby początkowe treningi nie były zbyt forsowne, bo mogą okazać się tymi ostatnimi. Zakwasy i bóle mięśni nie są niczym przyjemnym, a można ich uniknąć starając się zachować zdrowy rozsądek.

Czas ustalić plan

Kiedy już wiesz, że ćwiczenia na siłowni są stworzone dla Ciebie, dobrze się tu czujesz i chciałbyś podążać do jakiegoś konkretnego celu- najwyższy czas na opracowanie planu treningowego. Możesz to zrobić sam, wskazówki znajdziesz w sieci oraz w publikacjach sportowców i trenerów. Ale możesz też poprosić o pomoc trenera personalnego, a tym samym zyskasz pewność, że plan będzie opracowany w sposób jak najbardziej profesjonalny. W takim planie trzeba koniecznie uwzględnić realną liczbę dni, jaką będziesz w stanie poświęcić na trening- każdy z nas ma obowiązki rodzinne i zawodowe i czasem nie ma sensu ustalać wyjść na siłę. Trzeba uwzględnić poszczególne elementy treningu, ilość serii i powtórzeń ćwiczeń, a także przerwy pomiędzy poszczególnymi treningami, które dają naszemu organizmowi czas na regenerację. Dobrze, aby w parze z treningami szła także odpowiednia dieta, która da nam energię do podejmowania wysiłku.

Ćwiczenia pod okiem doświadczonego trenera mają jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę- pozwalają zminimalizować ryzyko występowania ewentualnych kontuzji do minimum. Mimo wszystko cały czas czuwa nad nami ktoś doświadczony, który wie, jak dobrać intensywność treningu do naszych możliwości. Treningi z osobą doświadczoną sprawdzają się także w sytuacji, kiedy chcielibyśmy osiągnąć określony cel w konkretnym dystansie czasowym. Mogą to być jakieś sportowe zawody, a może chęć zrzucenia określonej ilości kilogramów.