Ile zarabia instruktor fitness?

  • by

Zawód instruktora fitness z pewnością przeznaczony jest dla osób, które lubią aktywność fizyczną, ale też lubią kontakt z ludźmi i potrafią zarażać innych pozytywną energią. Jest to też takie zajęcie, które wymaga zainteresowania fitnessem, ale też które wymaga bardzo dobrej kondycji i wytrzymałości. Są to bowiem zajęcia, które wymagają sporo energii. Mimo wszystko, zawód ten cieszy się coraz większą popularnością i coraz więcej osób chce podnosić swoją wiedzę i kompetencje, aby móc go wykonywać. Za pewne ze względu na fakt, że zdrowy tryb życia staje się coraz bardziej modny. W konsekwencji tej mody, coraz chętniej zapisujemy się na różnego rodzaju zajęcia ruchowe, a także szukamy mentorów, którzy pokażą nam, w jaki sposób żyć zdrowiej i lepiej.

Jaki kurs trzeba skończyć? Czy potrzebne są jakieś uprawnienia?

Kursy oraz szkolenia pozwalają lepiej przygotować się do zawodu. Tak naprawdę posiadanie takiego kursu nie jest obowiązkowe, ale znacząco zwiększa nasze szanse na znalezienie zatrudnienia w tym zawodzie. Odpowiednie uprawnienia mogą być bowiem wymagane przez niektórych pracodawców, którzy szukają u kandydatów pewnego potwierdzenia umiejętności, jakie posiadają. Specjalistyczny kurs zazwyczaj składa się z części bardziej ogólnej i wprowadzającej, a druga jego część jest już zorientowana na praktykę. Oznacza to naukę sposobu prowadzenia zajęć, doboru ćwiczeń oraz tworzenia układów choreograficznych. Pamiętajmy o tym, że instruktor fitness mimo wszystko musi wykazywać się pewną kreatywnością i musi mieć jakieś własne układy ćwiczeń, jakie pokaże kursantom na zajęciach. Im większa jest jego wiedza i kreatywność tym ciekawsze są zajęcia, jakie prowadzi. Dodatkowo, ćwiczenia muszą być zbilansowane i odpowiednio ze sobą zestawiane tak, aby nie były zbyt forsowne dla uczestników takich zajęć, ale mimo wszystko, aby działały i spełniały swoją funkcję.

A jak wygląda kwestia zarobków? To także bardzo istotne

Ciekawa praca z ludźmi to jedno, jednakże równie często zadawanym pytaniem jest to, ile zarabia instruktor fitness. Statystyki pokazują, że osoba zatrudniana na takim stanowisku może średnio zarobić około 2000 zł netto. Do najmniejszych stawek należą te, które pozwalają na zarobki w granicach około 1600 zł netto miesięcznie, a najwyższe oznaczają około 2700 zł netto na miesiąc. Oczywiście, wysokość zarobków dość mocno jest uzależniona od tego, w jakim mieście pracuje taki instruktor. Najwyższe zarobki znajdziemy w stolicy oraz w innych, dużych, polskich miastach.

Co jest jeszcze ważne w tym zawodzie?

Z pewnością to, że osoba, która chce być takim instruktorem fitness powinna też być pewnym autorytetem jeśli chodzi o zdrowy tryb życia. W końcu jest przecież tak, że ćwiczenia często idą w parze ze zdrową dietą, a także z brakiem uzależnień- chociażby od nikotyny. Dodatkowo, osoby, które chcą pracować z ludźmi muszą być komunikatywne, sympatyczne i muszą faktycznie odnajdywać się w roli osób prowadzących grupę.