Dieta sportowca- co powinny jeść osoby aktywne fizycznie?

  • by

Dieta osoby aktywnej fizycznie najczęściej bardzo różni się od diety osoby chcącej schudnąć lub też utrzymać wagę. Jeśli dużo trenujemy jednocześnie dużo też spalamy kalorii. Co za tym idzie- zwiększa się nasze zapotrzebowanie energetyczne. Oczywiście, inaczej będzie się odżywiała osoba trenująca na siłowni a inaczej osoba, która dużo biega, spaceruje czy też jeździ na rowerze. Co za tym idzie, dieta dla aktywnych również może występować w wielu wariantach.

Uprawianie sportu a dieta- wariant wysokobiałkowy

Dieta wysokobiałkowa przede wszystkim opiera się o produkty, które faktycznie mają w swoim składzie tego białka najwięcej. Odpowiednie są więc niskosłodzone produkty mleczne- serki, jogurty, kefiry czy też maślanki. Białko można też oczywiście znaleźć w chudym mięsie, a także w rybach, a także w wartościowych owocach morza.

 

Będzie to odpowiednia dieta dla sportowców, którzy wykonują treningi siłowe i którzy chcą rozbudować swoją masę mięśniową. To właśnie białko jest budulcem mięśni, trzeba więc dostarczać go organizmowi w większej ilości. Białko jest jednak istotnym elementem diety każdego sportowca, a nie tylko kulturysty.

Sport a odżywianie- w jaki sposób dodać sobie energii?

Inaczej będzie wyglądała dieta osób, które po prostu lubią być aktywne, lubią ruch na świeżym powietrzu i chcą cały czas być w biegu. W przypadku takich osób najlepszym rozwiązaniem będzie dieta, która będzie w stanie dać im potrzebną dawkę energii.

 

– Jak powinno wyglądać codzienne uprawianie sportu a dieta osoby aktywnej? Warto zawrzeć w swoim jadłospisie produkty, które posiadają węglowodany złożone. Są one wartościowe, gdyż można w nich znaleźć między innymi magnez czy też witaminy z grupy B. Bardzo istotne jest jednak to, w jaki sposób węglowodany złożone działają na nasz organizm. Dają nam spory zastrzyk energii, ale jest ona powoli uwalniana do organizmu przez dłuższy czas. Dodatkowo, sprawiają, że czujemy się syci i mamy siłę do działania. Węglowodany złożone znajdziemy w brązowym ryżu czy też w pełnoziarnistym makaronie. W praktyce, węglowodany złożone znajdziemy w wielu różnych pokarmach.

– Dobre samopoczucie i energia do działania to domena osób będących na zróżnicowanej i zbilansowanej diecie. Trzeba bowiem dobrze odżywić organizm, aby mieć energię. Kluczowe jest więc spożywanie posiłków zawierających warzywa, owoce czy też nabiał.

– Osoby aktywne fizycznie powinny pilnować odpowiedniego nawodnienia organizmu. Najlepiej pic wodę niegazowaną i to w ilości przynajmniej 2 litrów na dzień.

 A co w przypadku, kiedy trenując chcielibyśmy dodatkowo schudnąć?

W takiej sytuacji tak naprawdę nie zmieniają się zasady związane z tym, co powinniśmy jeść. Trzeba jednak kontrolować ilość spożywanych w ciągu dnia kalorii. Na starcie musimy oszacować nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, a następnie przyjąć dzienny limit kalorii, który pozwoli nam na redukcję wagi. Staramy się więc dobrze odżywiać swój organizm tak, aby mieć energię, ale i trzymamy się założeń diety, aby schudnąć.