W jaki sposób radzić sobie z zakwasami?

  • by

Pojawiają się wbrew naszej woli i czasem po prostu nie można ich uniknąć, nawet jeśli staramy się systematycznie dozować sobie wysiłek lub też nawet jeśli pamiętamy o odpowiedniej rozgrzewce przed treningiem. Czasem po prostu się pojawiają i trzeba sobie z nimi radzić. Jeśli jednak poszerzymy swoją wiedzę o to, czym są zakwasy, powinniśmy sobie znacznie lepiej z nimi radzić w momencie, kiedy faktycznie nas dopadną. Możemy też przyjąć jakąś konkretną profilaktykę, która pozwoli nam skutecznie zapobiegać ich pojawianiu się.

Czym tak naprawdę są zakwasy?

Zazwyczaj pojawiają się dzień po sytuacji, kiedy poddaliśmy nasz organizm niespodziewanemu, zbyt dużemu wysiłkowi fizycznemu, który to spowodował mikrouszkodzenia w obrębie mięśni. Widocznie ich obciążenie było tak duże, że nawet pomimo dość dobrego wytrenowania, takie uszkodzenia mogły się pojawiać. Dlatego dobrą praktyką jest wykonywanie odpowiedniej rozgrzewki przed każdym treningiem. Czasem wydaje się nam ona niepotrzebnym wysiłkiem- jak jednak widać, naprawdę nie warto o niej zapominać. Mimo wszystko, zakwasy są bardzo często konsekwencją wykonywania ćwiczeń po dłuższej przerwie lub też w momencie, kiedy ćwiczymy bez żadnej rozgrzewki. Niestety, tak popularne- bywają bardzo bolesne, a niekiedy utrudniają nam normalne funkcjonowanie. Dowiedzmy się więc, co na zakwasy poleciliby nam doświadczeni sportowcy.

Jak sobie radzić z zakwasami? Kilka ciekawych sposobów wartych przetestowania

Spore znaczenie mają działania, jakie podejmiemy bezpośrednio po treningu. Pomocne mogą być różne sposoby rozmasowania miejsc, które bolą nas najbardziej. Można spróbować zrobić to poprzez wykonywanie prostych ćwiczeń na basenie, ale też poprzez saunę czy korzystanie z jacuzzi. Chodzi o to, aby ponownie rozgrzać mięśnie, pobudzić krążenie krwi i się rozluźnić. W warunkach domowych możemy natomiast zastosować ciepłą kąpiel, której wartością dodaną może być wlanie do wody kilku kropel odprężającego olejku eterycznego. Zadbajmy jednak o to, aby był to naturalny olejek, który bezpiecznie można stosować przy kontakcie ze skórą. Alternatywę stanowi prysznic, podczas którego obolałe miejsca będziemy naprzemiennie polewać cieplejszą i chłodniejszą wodą. To także pobudza krążenie krwi i może nam bardzo pomóc.

A może zadziałać dietą? Jak najbardziej!

Niektóre zakwasy nie są bardzo uciążliwe i znikają równie szybko, jak się pojawiają. Są jednak przypadki, kiedy męczymy się z bolesnością w obrębie mięśni nawet do tygodnia czasu, co naprawdę może nam bardzo utrudnić życie. Jak się jednak okazuje, także to, co jemy ma wpływ na występowanie zakwasów i radzenie sobie z nimi. Aby lepiej zadbać o mięśnie i je wzmocnić, nasza dieta powinna być bogata w witaminę C, a także w różnego rodzaju przeciwutleniacze. Niektórzy polecają także na zakwasy wykonywanie specjalnych okładów na bazie octu, które mają łagodzić dolegliwości. Natomiast to, co na pewno powinniśmy ograniczyć to spożywanie różnego rodzaju alkoholi, a także piwa.