co jeść po treningu

Co zjeść przed treningiem i bezpośrednio po nim? Podpowiadamy!

  • by

W momencie, kiedy zaczynamy regularne treningi i coraz mocniej angażujemy się w ćwiczenia, zaczynamy się zastanawiać nad tym, w jaki sposób się odżywiać, aby uzyskać jeszcze lepsze rezultaty wykonywanych ćwiczeń. Jak się okazuje, zarówno to, co zjemy bezpośrednio przed wysiłkiem fizycznym jak i już bezpośrednio po nim ma naprawdę duże znaczenie. Jeśli nasza dieta będzie nieodpowiednia, możemy czuć się senni i ociężali, albo też możemy odczuwać całkowity brak energii i motywacji do wykonywania jakichkolwiek ćwiczeń.

Jaki cel chcemy osiągnąć poprzez odpowiednie komponowanie potraw?

Zdecydowanie, przed treningiem chcielibyśmy zjeść coś, co jednocześnie jest lekkie, ale i sycące. Powinna to być potrawa, która wyposaży nasz organizm w energię, ale też nie będzie ciężka i nie będzie się zbyt długo trawić. Najlepszym pomysłem będą potrawy, które mają niski indeks glikemiczny. Z kolei co jeść po treningu? Kiedy już spalimy kalorie i czujemy się zmęczeni, automatycznie zaczynamy czuć się bardzo głodni. Wówczas, najlepszym rozwiązaniem są potrawy, które pozwolą na uzupełnienie glikogenu w naszych mięśniach. Powinny być to potrawy, które przyspieszą regenerację naszych mięśni i doładują nas energetycznie- białko, a także węglowodany, które łatwo i szybko się przyswajają.

Pamiętajmy o tym, aby unikać spożywania dużej ilości cukrów prostych- niezależnie od pory dnia czy pory treningu. Powodują one bowiem nagły wyrzut cukru, który skutkuje huśtawką glikemiczną. Dodatkowo, organizm łatwo przyzwyczaja się do stanu, jaki osiąga bezpośrednio po przyjęciu tak dużej dawki cukru, co szybko może skutkować uzależnieniem od słodyczy, słodkich napojów czy innych produktów, które mają w swoim składzie głównie cukry proste.

Przykłady rekomendowanych potraw i produktów

Przed treningiem możemy z powodzeniem postawić na nabiał, ciemne pieczywo w niedużej ilości lub też bakalie. Jeśli tylko lubimy samodzielnie przygotowywać sobie owsiankę z dodatkiem sezonowych owoców- ona również doskonale sprawdzi się w takiej roli. Dobrym pomysłem jest też łączenie ze sobą produktów, które zawierają cukry proste jak i tych, które zawierają cukry złożone. Możemy więc pozwolić sobie na kanapkę z dżemem.

Z kolei po treningu powinniśmy postawić na coś, co uzupełni spalone kalorie i doda nam energii. Jednocześnie postarajmy się, aby było to lekkostrawne- unikniemy dodatkowego zmęczenia, jakie jest spowodowane leniwym trawieniem, uczuciem pełności czy wzdęciami. Wprost idealną potrawą jest risotto, kaszotto lub porcja makaronu pełnoziarnistego z warzywami lub chudym mięsem. O ile po dużym wysiłku fizycznym możemy mieć uczucie, że najchętniej zjedlibyśmy konia z kopytami- spróbujmy się oprzeć takiej chęci i nie wybierajmy zbyt dużych porcji. Dodatkowo, jeśli trenujemy wieczorem, postarajmy się, aby nasz ostatni posiłek zaraz po treningu był zaplanowany około 2 godziny przed snem. Jeśli faktycznie będzie zdrowy i lekkostrawny- powinien w całości się strawić zanim jeszcze pójdziemy spać.